Laguna Tools T|Flux:5 5HP 220V Cyclone Auto Clean MDCTF52201
Laguna Tools
(No reviews yet) Write a Review
UPC:
Shipping:
Adding to cart… The item has been added
MDCTF52201, Laguna T|Flux:5 5HP 220V Cyclone Auto Clean
Features:
  • The cyclones are equipped with a 10" port that splits into 3 x 4", allowing you to run a large diameter pipe system throughout your shop with drops to the individual stations.
  • All models are outfitted with smart drums which alert the user when the drums reach capacity.
Specifications:
  • Motor HP 5 HP
  • Phase 1
  • Voltage 220V
  • Amps 22.4 Amps
  • Hertz 60
  • Plug No
  • RPM 3450
  • Switch Type Sunken Radio Frequency Remote switch
  • with LED Full drum detection & LED Filter dirty detection
  • Hand Held Remote Control High Frequency
  • Real CFM 2450
  • Nominal CFM 4295
  • Max Static Pressure (inches of water) 12.1″
  • Impeller/Fan Size 16″
  • Impeller Material Steel
  • Impeller type Radial Fin
  • Balanced ISO 1940
  • Inlet Diameters 10″
  • Drum Capacity 54 Gal.
  • Octagon Drum Low Pressure Suction
  • Drum Collection Bag (Dia. x L) Plastic bag (Ø740 x 1300mmL)
  • Canister Filter Type Black 1 Micron
  • Filtration Efficiency 0.2-2micron @99.97%
  • MERV Rating 12
  • Canister Diameter Ø600mm (23.62″)
  • Cansiter Length 1200mm (47.24″)
  • Filter Surface Area 15m² 162ft²
  • Canister cleaning Auto Clean (gear motor)
  • Cleans every hour 10 sec clockwise, 10 sec counter-clockwise
  • Canister filter lower dust collection Plastic bag (Ø610 x 600mmL)
  • Wheels None
  • US/CSA Approved Yes
  • Decibel Reading 76 d B(A) (@9.8ft)
  • Machine weight 325kgs 717Lbs
  • Shipping weight 430kgs 948Lbs
  • Assembled Dimensions (L x W x H) 1845 x 989 x 2810 mm